Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Antiparazitika pro kočky

Jak vybrat anitparazitika pro kočky?

Pokud máte doma kočku, která alespoň občas chodí ven, chraňte ji před vnějšími parazity. A nemluvíme tu pouze o klíšťatech a blechách. Venku se může potkat s všemožnými potvůrkami. Velmi otravní mohou být například komáři a pakomáři. Řekneme si tedy něco o tom, jak vaší kočku nejlépe ochránit a na co si dát při používání antiparazitik pozor.
 

Druhy antiparazitik

Antiparazitní obojky

Začneme od toho nejlepšího. Antiparazitní obojky jsou vynikajícím způsobem ochrany kočky před vnějšími parazity. Jenže! Kočka, na rozdíl od psa, mnohem více prolézá křovím a může za obojek zachytit nebo jej ztratit. Proto je většina antiparazitních obojků pro kočky opatřena zářezy, které pomohou obojek roztrhnout, aby nedošlo k uškrcení zvířete. Pokud ovšem máte kočku obratnější a klidnější, jsou obojky nejlepším způsobem ochrany proti vnějším parazitům. Mívají totiž nejdelší účinnost a jsou také voděodolné, takže nebude vadit ani procházka ranní rosou. 
 
 

Pipety, spot-on

Oblíbeným způsobem podávání antiparazitik jsou takzvané spot-ony, neboli pipety. Jedná se o přípravek v ampulce na jedno použití. Obsahuje jednu dávku a aplikuje se na kůži zvířete mezi lopatky a po hřbetní linii. Jeho podání je velmi jednoduché a zvládne jej každý. Nevýhodou bývá jejich cena a krátkodobý účinek.
 
 

Antiparazitní spreje

Psům obvykle nevadí ani antiparazitní spreje. Většina koček se sprejů bojí a zápas se zvířetem s takto ostrými drápky bývá často završen množstvím škrábanců. Spreje mají ovšem tu výhodu, že vám po použití doma zůstanou na příště a pokud je nevyužijete v jedné sezóně, mají zpravidla expiraci na delší dobu. 
 
 

Bleší invaze

Pokud vaše kočka chytne blechy, je proces trochu složitější, než když se jedná o ochranu proti klíšťatům. Velké procento bleší populace se drží ve věcech a ne na zvířeti a tak je nutné kromě kočky ošetřit také všechna místa, kde se pohybuje. Pelíšek, škrabadlo, sedačka, případně i postel (pokud v ní spí), to vše je třeba řádně vyčistit a ošetřit antiparazitním sprejem. Dobré také je před nasazením obojku či spot-onu kočku vykoupat pokud možno antiparazitním šamponem. Je to sice boj, ale bývá nutný. 
 
 

Na co si dát pozor

V případě koček, ale i psů platí, že se nikdy(!) nesmí na zvíře použít dva antiparazitní přípravky současně. Vystříkat kočku, nebo psa sprejem a pak ještě „pro jistotu“ nasadit obojek je špatný nápad. Můžete tak zvířeti velmi ublížit a následky mohou být fatální. Také je velmi důležité dát si pozor, zda je přípravek vhodný pro kočky i psy, nebo jen pro psy. Některé účinné látky obsažené v antiparaziticích pro psy, jako je například permetrin, jsou pro kočky toxické. Dobré také je hlídat si délku účinnosti podaného antiparazitika. Naprostou nutností je dodržovat dávkování uvedené na obale v případě sprejů a váhovou kategorii v případě spot-onů.
 
 
Procházky bez nevítaného hosta Vám přejí chovatelské potřeby SUPERZOO.
 
Porovnat antiparazitika pro kočky